Montaż paneli słonecznych
G2V Energia

Warunkiem efektywnie działającej zielonej instalacji, która pokryje zapotrzebowanie danego obiektu na prąd jest jej profesjonalny montaż. Panele słoneczne wymagają odpowiednio opracowanych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb i możliwości otoczenia, w którym się znajdują. Ze względu na miejsce instalacji, wyróżniamy dwa odmienne rodzaje montażu: na dachu lub na gruncie. Najczęstszym rozwiązaniem, ze względu na funkcjonalność i oszczędność przestrzeni, są oczywiście te umieszczane na dachu obiektu. Zdarza się jednak, że decyzja o chęci korzystania z ekologicznej energii zostaje podjęta zdecydowanie później, niż podczas projektowania i budowy obiektu. W sytuacji, gdy ułożenie dachu uniemożliwia montaż instalacji lub oczywistym jest, że nie będzie wytwarzała wystarczającej ilości prądu - warto skorzystać w drugiego rozwiązania, jakim jest umieszczenie jej na gruncie.


Montaż paneli słonecznych


Zależnie od miejsca umieszczenia instalacji, przygotowanie oraz środki ostrożności będą się między sobą różniły. W przypadku montażu na dachu lub elewacji należy brać pod uwagę potencjalne zagrożenie, jakim jest wysokość. Dodatkowo, panele dachowe można umieszczać jedynie na dachach ognioodpornych o odporności klasy A. Pozostałe wytyczne dotyczące umieszczania instalacji słonecznych są jednakowe, a są nimi:


- zapewnienie odpowiednich odległości oraz miejsca na wykonywanie napraw lub prac konserwatorskich,

- zabronione jest instalowanie paneli słonecznych w pobliżu sprzętów lub przedmiotów wydzielających gazy palne,

- zapewnienie odpowiedniej wentylacji modułów - optymalną odległością powierzchni dachu lub elewacji od instalacji, jaka

zalecana jest przez specjalistów to minimum 10 cm,

- uzgodnienie projektu technicznego z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych (dla paneli o mocy

większej niż 6,5 kWp),

- pozwolenie na budowę (dla instalacji przekraczającej moc 50 kWp),

- zgłoszenie instalacji do miejskiej lub powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej,


Poza warunkami technicznymi oraz formalnymi, jakie muszą zostać spełnione dla efektywnej i bezpiecznej instalacji słonecznej, nie wolno także zapomnieć o czynnikach atmosferycznych. Zbyt silny wiatr, wilgotność powietrza czy opady mogą powodować problemy w trakcie instalacji, dlatego wszelkie działania należy zaplanować na odpowiedni dzień, a w razie potrzeby przesunąć prace na inny termin.


Całość podłączamy do naszej domowej lub firmowej instalacji elektrycznej i korzystamy z darmowej energii.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Wypełnij formularz lub zadzwoń, aby umówić się na spotkanie pod numerem
795 954 023

27 Mar, 2024
Ułatwienia Termomodernizacyjne w 2024 roku - Odliczenia Fotowoltaiki dla Posiadaczy Domów Jednorodzinnych
27 Mar, 2024
W 2024 roku branża fotowoltaiczna w Polsce przeszła istotne zmiany, wprowadzając nowe zasady i taryfy, które mają kluczowe znaczenie dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych oraz potencjalnych inwestorów. Zgodnie z najnowszymi informacjami, oto najważniejsze aspekty, które warto zrozumieć.
Share by: